Materiály

Poradím vhodný výběr materiálu (filamentu)


ABS

Jeden z nejpoužívanějších materiálů v 3D tisku. Má dobrou tepelnou odolnost a jedná se o velmi stálý plast s vysokou pevností. ABS je schopen odolávat teplotám až do 100 °C bez velkých ztrát na pevnosti. Velká nevýhoda je však jeho tepelná roztažnost. To při tisku způsobuje deformaci objektů. Spolehlivě se dají tisknout objekty vysoké do 15 cm.

PLA

PLA je vyroben z kukuřičného, nebo bramborového škrobu a je tak biologicky odbouratelný. V oblasti 3D tisku je tento materiál velmi rozšířen, hlavně kvůli jeho velmi nízké teplotní roztažnosti. Dá se použít k tisku velkých objektů přes 20 cm, nicméně nevýhoda je v jeho křehkosti (v porovnání s ABS) - výtisky jsou použitelné maximálně do 60 °C, poté materiál začíná být plastický.

PET + PET-G

Stejný materiál, ze kterého si každý den naléváte své oblíbené pití. V poslední době si získává velkou oblibu, a to zvláště pro jeho pevnost, stálost a nízkou tepelnou roztažnost. Bere si tak všechny dobré vlastnosti z ABS a PLA, a ty negativní jim nechává. Tepelná roztažnost je velmi malá. Výtisky z tohoto materiálu lehce odolají i teplotě vyšší než 100 °C. PET-G je na rozdíl od jiných materiálu více odolný vůči kyselinám a rozpouštědlům, vysokým i nízkým teplotám.

ASA

Byl vytvořen jako alternativa k ABS, se zvýšenou odolností proti povětrnostním podmínkám. Je to vysoce kvalitní konstrukční termoplast s vynikající odolností proti UV záření. Výhodou tohoto materiálu je dobrá mechanická odolnost, tuhost, odolnost proti teplotě, jednoduchá zpracovatelnost na 3D tiskárnách, kvalita tisku i při náročných detailech i pro malé objekty, výborné vrstvení tisknutého objektu, vynikající odolnost proti povětrnostním vlivům a zachování fyzikálních vlastností. ASA má nízkou hladinu žloutnutí, což je velmi důležité pro aplikace, kde je dlouhodobě kladen důraz na vzhled. Další výhodou je jeho dobrá rozměrová stabilita.

NYLON

Je to nesmírně silný, odolný a všestranný materiál. Je flexibilní v tenkých vrstvách, ale s velmi vysokou adhezí (přilnutí) mezi vrstvami. Jeho nízký součinitel tření a vysoká teplota tání je vynikající volbou pro tisk funkčních a technických dílů. Je velmi hygroskopický, to znamená, že rychle absorbuje vodu ze vzduchu. Pro tisk musí být nylonové vlákno SUCHÉ. Suché nylonové vlákno tiskne hladké předměty s lesklým povrchem.

DALŠÍ A SPECIÁLNÍ MATERIÁLY

WOOD - PLA s přídavkem přírodního dřeva

POLYKARBONÁT - pevný tepelně odolný materiál

SBS - je tvrdá pryž, která se používá pro věci jako podrážky bot, běhouny, pneumatiky a všude tam, kde je důležitá trvanlivost. Je to typ kopolymeru, který je tvořen třemi segmenty (polystyren, polybutadien a polystyren).

CARBON CF - tiskové struny s příměsí karbonu - Nylon, PET-G carbon (CF) a další

METAL FILAMENTY - PLA s přídavkem kovu 

FLEXI - Materiály o různé pružnosti (hardness score)